Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Yoganın Bölümleri

Yoga BölümleriYoga yapan bir kişi, önce içinde yaşadığı evrensel düzlemi ve onun enerjisini tanır. Yaşadığı evren hakkında bilgi sahibi olan kişi kendini de daha rahat tanıyacaktır!

 1. Maha-Yoga olarak bilinen orijinal yoga sistemi 8 bölümden oluşur. Adım adım her bir aşamayı geçen birey bu sürecin sonunda kendi özüne ulaşmış olur.
 2. Yama: Evrensel ahlaki kuralları içeren Yama bölümünde amaç insani ilişkilerimizi ayarlamak ve davranışlarımızı fiziksel boyutta değil düşüncelerimizle uygulamamamızdır. Doğru söylemek, çalmamak, mütevazilik gibi.
 3. Niyama: Kişisel disiplini içeren yoganın ikinci ayağında; saflık, temizlik, kanaatkar olmak ve teslimiyet gibi bölümler yer alır. Amaç insanı disiplin içerisine sokmaktır.
 4. Asana: Bu bölümde yoga duruşları yer alır. Tüm bedeni huzura kavuşturacak temel hareketler öğretilir.
 5. Pranayama: Nefes kontrolü ile kişinin bedenindeki enerji akışını düzenlemek amaçlanır. Burada tüm kontrolün kişiye geçmesi sağlanır.
 6. Pratyahara: Duyguları geri çekerek içe dönme ve aklın kontrolüdür. Zihinsel odaklanma sağlayarak meditasyona yol hazırlar.
 7. Dharana: Dikkati bir yere toplama ve konsantrasyonu sağlamaya çalışılır.
 8. Dhayana: Yoganın meditasyon bölümüdür. Bir şeyin derinine bakarak ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Zihni düşüncelerden arıtarak sakinleştirmek ve zihne işlevselliğini kazandırmak amaçtır.
 9. Samadhi: Kendini tanıma ve aydınlanma olan Samadhi yoganın son bölümünü oluşturur. Yoganın temeli ve varılmak istenen noktadır. Samadhiye ulaşan kişi özgürlüğüne kavuşmuş demektir.
 

Kayak Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Nisan 2018 - 06:43
Son Yorumlar
 • Site Admini
  Müjgün Hanım, yoga düzenli olarak yapıldığında stres ve strese bağlı rahatsızlıklara ... Devamı
 • Müjgan Akarsu
  Selam, ben memur olarak çalışıyorum. Bütün gün oturarak çalıştığım için hem kilo alıy... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ Otelleri

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Bir yoga kursunu tercih etme sebebiniz nedir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 4 konuk çevrimiçi
Faydalı Bilgiler
Yoga Neler Kazandırır?Yoga Neler Kazandırır?Yoga yapmak kişiye çok büyük artılar olarak geri döner. Aşağıdaki maddeler en genel yararları içermektedir.
Yoga Yaparken Dikkat EdileceklerYoga Yaparken Dikkat Edilecekler Yoga yaparken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları okumadan yoga yapmaya karar vermeyin!
Orijinal Yoga SistemiOrijinal Yoga Sistemi Orijinal Yoga Sistemi Maha-Yoga olarak adlandırılmaktadır. Maha kelimesi Sanskritçe’de "büyük" veya "en yüksek" anlama gelir. Veda edebiyatında Orijinal Yoga sistemi büyük veya üstün Yoga olarak nitelendirilir.
Pranayama Nefes TeknikleriPranayama Nefes Teknikleri Pranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir.
Güneşe SelamGüneşe Selam Bundan binlerce yıl önce insanlar tabiatta anlamlandıramadıkları ve çoğu zaman da korktukları varlıklara tapmışlardır.

Aileler İçin Yoga
Aileler İçin Yoga
Bir arada katılacakları yoga çalışmalarıyla aile bireylerin aralarındaki bağlar güçlenir, aile içi sorunlar ve iletişim kopuklukları azalır.
Çiftler İçin Yoga
Çiftler İçin Yoga
Hayata, ilişkilere daha olumlu bakmayı öğrenin! Sabırlı, pozitif olmayı öğrenerek, empati kurarak ilişkini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Gençler İçin Yoga
Gençler İçin Yoga
Gençler en büyük dertleri olan sınav kaygısından yoga ile kurtuluyorlar. Bedenleri daha esnek hale getirilerek enerjik ve pozitif olmaları sağlanıyor.
İşyerinde Yoga
İşyerinde Yoga
Yapacağınız çalışmalarla iş stresini ve kaygıları azaltın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden güç kazanarak iş veriminizi de artırabilirsiniz.
Yoga Duruşları
Yoga Duruşları
Yoga asanaları olarak adlandırılan duruşlar zihinsel kontrolü güçlendirir. Kişi aşama aşama bireysel ruhunu evrensel ruhla birleştirmeyi öğrenir.
Yoga Kursları © 2012-2016
www.yogakurslari.net
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri