Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Temel Yoga Hareketleri

Temel Yoga HareketleleriGünlük yaşamın telaşı içinde pek çoğumuz spora vakit ayıramayız. İş, çocuklar, okul derken akşamları dört gözle bekler ve kendimizi uykuya teslim ederiz. Kendimize, zevklerimize, hobilerimize zaman ayırmakta güçlük çeker ve iş dışı zamanın çoğunu televizyon karşısında, geri kalanını da uyuyarak geçiririz. Yoga ve meditasyon gibi felsefeler bu noktada devreye giriyor ve çok rahat tekniklerle size hem rahatlamanın hem de kendi gücünüzü keşfetmenin yollarını sunuyor.

9 Adımda Yoga

Kişinin iç huzura ulaşmasındaki en eski yöntemlerden biri olan yoganın çok sayıda hareketi, tekniği vardır. Bunlar kişinin tercihine göre uygulanır ve değiştirilebilir. Ancak genel geçer uygulanan bazıları yoganın olmazsa olmazlarıdır. İşte bunlardan birkaçı:

 • Ölü yatışı: Düz bir zemin üzerine yoga minderi serilir. Ardından sırt üstü yatılır; el ve ayaklar iki yana açılarak nefes kontrolüne odaklanılır. Kişinin burada kendini germemesi gerekir.
 • Balık duruşu: Sırt üstü yatılır ve ayaklar kapalı tutulur. Eller kalçanın altına alınır ve vücudun üst kısmı yukarı doğru kaldırılır.
 • Bacak-diz duruşu: Bu harekette yere oturulur ve bacaklar öne doğru uzatılır. Ardından üst beden öne doğru uzatılarak ayaklar tutulur.
 • Çocuk duruşu (balasana): Yere diz çökülür ve ayaklar birleştirilir; son olarak dizler kalça genişliğinde açılır.
 • Kedi duruşu (bidalasana): Eller ve dizler yerde olmak şartıyla sırt içe ve dışa doğru yavaşça nefes alınarak hareket ettirilir.
 • Çekirge duruşu (locust): Yüz üstü yere uzanılır ve eller yumruk halinde karın bölgesine yerleştirilir. Sırayla sağ ve sol bacak havaya kaldırılarak 5-10 saniye bekletilir.
 • Tulumba duruşu (pump): Bu harekette yere sırtüstü yatılır ve sırasıyla sağ ve sol bacak nefes alınıp verilerek kaldırılır.
 • Kurdela duruşu (the bow): Yüz üstü yapılan bu harekette bacaklar hafifçe kırılarak karın bölgesine doğru çekilir, sonra eller ayaklarla birleştirilmeye çalışılır.
 • Pelvik yay duruşu (pelvic arch): Sırt üstü yatılarak dizler bükülür. Ayak bilekleri tutulur ve kasık öne doğru çıkarılır.

Sadece bu hareketleri yaparak bile büyük ölçüde kendinizi rahatlatabilir ve ruhsal yönden dinginliğe kavuşabilirsiniz.

 

Kayak Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Nisan 2018 - 06:47
Son Yorumlar
 • Site Admini
  Müjgün Hanım, yoga düzenli olarak yapıldığında stres ve strese bağlı rahatsızlıklara ... Devamı
 • Müjgan Akarsu
  Selam, ben memur olarak çalışıyorum. Bütün gün oturarak çalıştığım için hem kilo alıy... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ Otelleri

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Bir yoga kursunu tercih etme sebebiniz nedir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 16 konuk çevrimiçi
Faydalı Bilgiler
Yoga Neler Kazandırır?Yoga Neler Kazandırır?Yoga yapmak kişiye çok büyük artılar olarak geri döner. Aşağıdaki maddeler en genel yararları içermektedir.
Yoga Yaparken Dikkat EdileceklerYoga Yaparken Dikkat Edilecekler Yoga yaparken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları okumadan yoga yapmaya karar vermeyin!
Orijinal Yoga SistemiOrijinal Yoga Sistemi Orijinal Yoga Sistemi Maha-Yoga olarak adlandırılmaktadır. Maha kelimesi Sanskritçe’de "büyük" veya "en yüksek" anlama gelir. Veda edebiyatında Orijinal Yoga sistemi büyük veya üstün Yoga olarak nitelendirilir.
Pranayama Nefes TeknikleriPranayama Nefes Teknikleri Pranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir.
Güneşe SelamGüneşe Selam Bundan binlerce yıl önce insanlar tabiatta anlamlandıramadıkları ve çoğu zaman da korktukları varlıklara tapmışlardır.

Aileler İçin Yoga
Aileler İçin Yoga
Bir arada katılacakları yoga çalışmalarıyla aile bireylerin aralarındaki bağlar güçlenir, aile içi sorunlar ve iletişim kopuklukları azalır.
Çiftler İçin Yoga
Çiftler İçin Yoga
Hayata, ilişkilere daha olumlu bakmayı öğrenin! Sabırlı, pozitif olmayı öğrenerek, empati kurarak ilişkini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Gençler İçin Yoga
Gençler İçin Yoga
Gençler en büyük dertleri olan sınav kaygısından yoga ile kurtuluyorlar. Bedenleri daha esnek hale getirilerek enerjik ve pozitif olmaları sağlanıyor.
İşyerinde Yoga
İşyerinde Yoga
Yapacağınız çalışmalarla iş stresini ve kaygıları azaltın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden güç kazanarak iş veriminizi de artırabilirsiniz.
Yoga Duruşları
Yoga Duruşları
Yoga asanaları olarak adlandırılan duruşlar zihinsel kontrolü güçlendirir. Kişi aşama aşama bireysel ruhunu evrensel ruhla birleştirmeyi öğrenir.
Yoga Kursları © 2012-2016
www.yogakurslari.net
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri