Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Stresle Baş Etmede Yoga

Stresle Baş Etmede YogaTeknolojide yaşanan gelişmelerle günlük yaşam daha hızlı, hareketli olduğu gibi masa başında çalışma da her sektörde daha yaygın hale gelmiş ve bilgisayar sabahtan akşama kadar masa başında oturan milyonlarca insan çok daha fazla stres yaşamaya başlamıştır. Stres 50 yıl önce belki çok özel bir durumken, bugün yaşamın sıradan bir parçası haline gelmiştir.

Yoga çalışmaları sizi dış yaşamın koşullarından kurtarmayı vaat etmez! Ancak olaylara ve durumlara bakışınızı değiştirerek, daha önemlisi kendinizi değiştirerek dünyanızı da değiştirebilirsiniz. Vücudunuzu dinlendirerek zihinsel yorgunluğunuzu atarsınız.

Bu çalışmalara başta iş yaşamında aktif olarak yer alanlar olmak üzere değişik yaş gruplarından isteyen herkes katılabilir.

Nasıl Yapılır?

Yoga, en çok stresle baş etmek için tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar başta bu problem olmak üzere tüm psikolojik kökenli rahatsızlıklarda yoganı en etkili yöntemlerden biri olduğunu göstermiştir. Yapılan hareket örnekleri şunlardır:

  • Vücut dik hale getirilerek derin derin nefesler alıp verilir.
  • Yüz üstü yatılarak kollar toparlanır ve baş yere gömülecek biçimde kolların arasına yerleştirilir. (Buna “Makarasana Tekniği” denilir.) Bu pozisyonda nefes alıp vermeye devam edilir.
  • Yine yüzüstü yatılır ve eller bu sefer düz şekilde uzatılır. Bu pozisyonda bacaklar sırayla yavaş hareketlerle kaldırılır. Nefes ve hareket eş zamanlı olmalıdır. Bu sayede gövde bacaklarda birikmiş gerilim atılır. (Bunun adı “Ardaşalabasana Tekniği”dir.)

Faydası Nelerdir?

Stresten kurtulmak için yoga yapmanın faydası adı üzerinde sizi günlük yaşamın olumsuz duygularından uzaklaştırarak kısa sürede sakin bir vücuda ve psikolojiye ulaşmanızdır. Akşam iş çıkış saatlerinde yapacağınız çalışmalarla ertesi güne daha zinde başlarsınız. Yoga sayesinde dış koşullar ne olursa olsun kendi özünüze yaklaşırsınız.

 

Kayak Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Nisan 2018 - 06:44
Son Yorumlar
  • Site Admini
    Müjgün Hanım, yoga düzenli olarak yapıldığında stres ve strese bağlı rahatsızlıklara ... Devamı
  • Müjgan Akarsu
    Selam, ben memur olarak çalışıyorum. Bütün gün oturarak çalıştığım için hem kilo alıy... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ Otelleri

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Bir yoga kursunu tercih etme sebebiniz nedir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 7 konuk çevrimiçi
Faydalı Bilgiler
Yoga Neler Kazandırır?Yoga Neler Kazandırır?Yoga yapmak kişiye çok büyük artılar olarak geri döner. Aşağıdaki maddeler en genel yararları içermektedir.
Yoga Yaparken Dikkat EdileceklerYoga Yaparken Dikkat Edilecekler Yoga yaparken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları okumadan yoga yapmaya karar vermeyin!
Orijinal Yoga SistemiOrijinal Yoga Sistemi Orijinal Yoga Sistemi Maha-Yoga olarak adlandırılmaktadır. Maha kelimesi Sanskritçe’de "büyük" veya "en yüksek" anlama gelir. Veda edebiyatında Orijinal Yoga sistemi büyük veya üstün Yoga olarak nitelendirilir.
Pranayama Nefes TeknikleriPranayama Nefes Teknikleri Pranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir.
Güneşe SelamGüneşe Selam Bundan binlerce yıl önce insanlar tabiatta anlamlandıramadıkları ve çoğu zaman da korktukları varlıklara tapmışlardır.

Aileler İçin Yoga
Aileler İçin Yoga
Bir arada katılacakları yoga çalışmalarıyla aile bireylerin aralarındaki bağlar güçlenir, aile içi sorunlar ve iletişim kopuklukları azalır.
Çiftler İçin Yoga
Çiftler İçin Yoga
Hayata, ilişkilere daha olumlu bakmayı öğrenin! Sabırlı, pozitif olmayı öğrenerek, empati kurarak ilişkini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Gençler İçin Yoga
Gençler İçin Yoga
Gençler en büyük dertleri olan sınav kaygısından yoga ile kurtuluyorlar. Bedenleri daha esnek hale getirilerek enerjik ve pozitif olmaları sağlanıyor.
İşyerinde Yoga
İşyerinde Yoga
Yapacağınız çalışmalarla iş stresini ve kaygıları azaltın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden güç kazanarak iş veriminizi de artırabilirsiniz.
Yoga Duruşları
Yoga Duruşları
Yoga asanaları olarak adlandırılan duruşlar zihinsel kontrolü güçlendirir. Kişi aşama aşama bireysel ruhunu evrensel ruhla birleştirmeyi öğrenir.
Yoga Kursları © 2012-2016
www.yogakurslari.net
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri