Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Pranayama Nefes Teknikleri

Pranayama Nedir?

Pranayama Nefes TeknikleriPranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir. Kişiye denge, özgüven, konsantrasyon aşılamak için çeşitli öğretiler içerir.

Pranayama kelimesi iki sözcüğün birleşimiyle oluşmuştur: Prana ve Ayama. Prana kelimesi evrendeki bütün enerjiyi temsil eder. Prana her şeyi hareket ettiren güç, canlılık ve yaratıcılıktır. Ayana kelimesi ise genişleme, kısıtlamama, rahatlama anlamlarını taşır. Bu iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan pranayama da vücudun ihtiyaçlarını kapsayan sağlıklı ve mutlu olmayı hedefleyen egzersizler toplamıdır.

Yoga Sutra kitabına göre "Pranayama nefes alış verişlerinin durdurulmasıdır". Nefes alma ve nefes verme, nefes tutma işlemine hazırlıktır.

Pranayama Nasıl Yapılır?

Pranayama teknikleri genellikle akciğer solunumunun kontrol altına alınması ve geliştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Nefes alış verişleri ayarlanarak sinir sistemlerinin ve beyin dalgalarının kontrolü sağlanır.

Pranayama tekniklerini uygulamadan önce mesane ve bağırsaklar boşaltılmalıdır. Pranayama çalışmalarından önce duş alınmalıdır; burun kanalları açılmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında burun deliklerini kontrol etmek havanın bilinçli alınmasını sağlayacak ve nefesinizi düzenleyecektir. Pranayama sırasında nefes tutma süresi uzatılmalıdır. Nefes kontrolü akciğerlerin işleyişinde olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Pranayama teknikleri yanlış uygulanırsa fiziksel, zihinsel ve sinirsel dengesizliğe sebep olabilir. Bu nedenle bir yoga uzmanı eşliğinde uygulanması sağlıklı olacaktır. Ayrıca rahat kıyafetler ve sentetik minderler kullanılması daha uygundur.

Ne Kadar Sürede Yapılır?

Belli bir süresi olmayan bu egzersizlerin her gün mümkün olduğunca aynı saatte yapılması önerilmektedir. Çünkü aynı saatte, aynı duruşta, aynı harekette yapılan çalışma tekniklerinin daha çabuk sonuç verdiği görülecektir.

Yoga metinlerine göre Pranayama tekniklerinden tam yarar sağlamak için temel teknikler günde dört kere uygulanmalıdır: sabah, öğlen, akşam ve gece. Ünde 4 kez fazla geliyorsa en azından on beş dakikanızı sabah ve on beş dakikanızı akşam ayırarak nefes çalışmalarını uygulayın. Eğer bunu da yapamıyorsanız, o zaman sabah uyandığınızda yatakta temel nefes tekniklerini uygulayın ve gece yatağa uzandığınızda tam nefes uygulayarak gevşeyin.

Nerede Yapılır?

Pranayama nefes teknikleri herhangi bir yoga kursunda yapılabileceği gibi dikkatli davranıldığında evde de gerçekleştirilebilir. Sabah saatleri ya da güneş battıktan sonra, serin havalarda bu çalışmanın uygulanması daha iyidir. Çok sıcak güneşin altında ya da kuvvetli rüzgarda yapılan çalışmalar daha iyi sonuç verir.

Pranayama’nın Faydaları Nelerdir?

Pranayama nefes teknikleri sağlıklı ve düzenli bir hayata yardımcı olan önemli bir öğretidir. Faydaları:

 1. Pranayama bize doğru nefes almayı öğretir. Vücudumuza daha fazla oksijen girmesini sağlar ve akciğerlerimizin kapasitesini arttırır.
 2. Pranayama vücudumuzdaki toksinlerin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. Bizi hastalıklardan korur.
 3. Bize rahat bir vücut ve zihin sağlar.
 4. Sindirim sistemini çalıştırır ve metabolizmayı hızlandırır.
 5. Konsantrasyonu arttırır.
 6. Vücudumuzu tanımamamızı sağlar.
 7. Baş ağrısı, sinirlilik ve huzursuzluk gibi şikayetlerimizi giderir.
 8. Bizi yanlış kararlardan uzak tutar ve daha sakin bir hayata yönlendirir.
 

Kayak Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Nisan 2018 - 06:51
Son Yorumlar
 • Site Admini
  Müjgün Hanım, yoga düzenli olarak yapıldığında stres ve strese bağlı rahatsızlıklara ... Devamı
 • Müjgan Akarsu
  Selam, ben memur olarak çalışıyorum. Bütün gün oturarak çalıştığım için hem kilo alıy... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ Otelleri

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Bir yoga kursunu tercih etme sebebiniz nedir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 25 konuk çevrimiçi
Faydalı Bilgiler
Yoga Neler Kazandırır?Yoga Neler Kazandırır?Yoga yapmak kişiye çok büyük artılar olarak geri döner. Aşağıdaki maddeler en genel yararları içermektedir.
Yoga Yaparken Dikkat EdileceklerYoga Yaparken Dikkat Edilecekler Yoga yaparken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları okumadan yoga yapmaya karar vermeyin!
Orijinal Yoga SistemiOrijinal Yoga Sistemi Orijinal Yoga Sistemi Maha-Yoga olarak adlandırılmaktadır. Maha kelimesi Sanskritçe’de "büyük" veya "en yüksek" anlama gelir. Veda edebiyatında Orijinal Yoga sistemi büyük veya üstün Yoga olarak nitelendirilir.
Pranayama Nefes TeknikleriPranayama Nefes Teknikleri Pranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir.
Güneşe SelamGüneşe Selam Bundan binlerce yıl önce insanlar tabiatta anlamlandıramadıkları ve çoğu zaman da korktukları varlıklara tapmışlardır.

Aileler İçin Yoga
Aileler İçin Yoga
Bir arada katılacakları yoga çalışmalarıyla aile bireylerin aralarındaki bağlar güçlenir, aile içi sorunlar ve iletişim kopuklukları azalır.
Çiftler İçin Yoga
Çiftler İçin Yoga
Hayata, ilişkilere daha olumlu bakmayı öğrenin! Sabırlı, pozitif olmayı öğrenerek, empati kurarak ilişkini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Gençler İçin Yoga
Gençler İçin Yoga
Gençler en büyük dertleri olan sınav kaygısından yoga ile kurtuluyorlar. Bedenleri daha esnek hale getirilerek enerjik ve pozitif olmaları sağlanıyor.
İşyerinde Yoga
İşyerinde Yoga
Yapacağınız çalışmalarla iş stresini ve kaygıları azaltın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden güç kazanarak iş veriminizi de artırabilirsiniz.
Yoga Duruşları
Yoga Duruşları
Yoga asanaları olarak adlandırılan duruşlar zihinsel kontrolü güçlendirir. Kişi aşama aşama bireysel ruhunu evrensel ruhla birleştirmeyi öğrenir.
Yoga Kursları © 2012-2016
www.yogakurslari.net
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri