Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Güneşe Selam (Surya Namaskara)

Güneşe SelamBundan binlerce yıl önce insanlar tabiatta anlamlandıramadıkları ve çoğu zaman da korktukları varlıklara tapmışlardır. Doğada yer alan ve insanların yaşamlarının parçası olan; güneş, ay ve yıldızlar, denizler, dinlerden çok önce insanların inanç sistemini oluşturmuşlardır. Hayat kaynağı olan güneş de bu kutsal varlıklardan biri olarak görülmüştür.

Aydınlanmayı ve ısınmayı sağlayan güneş, yogada “Güneşe Selam” ritüeli ile yerini alır. Yoganın doğayla içi içe olması, ona saygı duyması beraberinde onu selamlamasını getirir. Bu sistemde çeşitli hareketlerle doğaya saygı ve sevgi sunulur.

Güneşe Selam Nasıl Uygulanır?

Bir diğer adıyla Surya Namaskara 12 temel hareketten oluşur. 12 temel hareketin 2 kez tekrarlanması esastır. 12 hareket zodyaktaki 12 burcu simgeler. Her birinin mantrası vardır ve hareketlerin eşliğinde mantralarının zihinden ya da ağızla tekrarı fazladan fayda sağlar. Bu mantralar aslında uzun hayatın ve sağlığın simgesi olan kutsal “Güneş”in 12 ismidir. Bu hareketler tam bir yoga pratiği sayılmasa da asanalardan önce yapılması omurgayı esnetir ve gevşetir. 12 temel harekete bakacak olursak:

 1. Namaste Tadasana (Dağ Duruşuna Selamlama): Ayakta gerçekleştirilen bu harekette avuçlar göğüste birleştirilir ve güneş selamlanır.
 2. Urdhva Hastasana (Eller Yukarda Duruş): Derin bir nefes alarak kollar baş üstüne kaldırılır ve beden önce gökyüzüne sonra geriye doğru esnetilir.
 3. Uttanasana (Öne Bükülme Duruşu): Nefes vererek öne doğru eğilerek eller ayakların yanında birleştirilir, dizler biraz kırılabilir.
 4. Anjaneyasana (Hamle Duruşu): Sağ bacak mümkün olduğunca geriye alınır ve sol diz 90 derece kırılır, eller yerde iken karşıya doğru bakılır.
 5. Plakasana (Kereste Duruşu): Nefes vererek ayaklar ve eller yere temas eder, zemine paralel durulur.
 6. Sashtanga Namaskara (Sekiz Noktayla Selamlama): Nefes alarak dizler yere koyulur, sonra nefes verilerek göğüs ve çene yere temas ettirilir. Kalça havada tutularak vücudun 8 noktasıyla güneş selamlanır.
 7. Urdhva Mukha Svanasana (Yukarı Bakan Köpek): Karın ve ayaklar yerde kalarak baş ve göğüs yukarı doğru kaldırılır.
 8. Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Duruşu): Ters V şekli alınarak dizler olabildiğince bükülmeden aşağı bakılır.
 9. Anjaneyasana (Hamle Duruşu): Sağ bacak mümkün olduğunca geriye alınır ve sol diz 90 derece kırılır, eller yerde iken karşıya doğru bakılır.
 10. Uttanasana (Öne Bükülme Duruşu): Nefes vererek öne doğru eğilerek eller ayakların yanında birleştirilir, dizler biraz kırılabilir.
 11. Urdhva Hastasana (Eller Yukarda Duruş): Derin bir nefes alarak kollar baş üstüne kaldırılır ve beden önce gökyüzüne sonra geriye doğru esnetilir.
 12. Namaste Tadasana (Dağ Duruşuna Selamlama): Ayakta gerçekleştirilen bu harekette avuçlar göğüste birleştirilir ve güneş selamlanır.

“Güneşe Selam”ın Faydaları

Hepimiz gün içinde hareketsiz kalmaktan ve yoğun iş temposundan yakınırız. Ancak 15-20 dakikamızı ayırarak yapabileceğimiz ufak bir egzersiz bizi bu şikayetlerden kurtarabilir. Surya Namaskara da yorucu bir hayatta bizi rahatlatacak en kolay ve yararlı çözüm yollarından. Bu yöntemin yararları saymakla bitmez ancak bunlardan birkaçına değinebiliriz.

 • Sindirim sistemine olumlu etkisi vardır. Kabızlık ve hazım problemlerine iyi gelir.
 • Omurga ve bele esneklik kazandırır.
 • Göğüsleri ve karın bölgesini sıkılaştırır.
 • Adet döneminin düzene girmesini sağlar.
 • Kolay doğum yapılmasını sağlar.
 • Akciğerleri güçlendirir.
 

Kayak Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Nisan 2018 - 06:51
Son Yorumlar
 • Site Admini
  Müjgün Hanım, yoga düzenli olarak yapıldığında stres ve strese bağlı rahatsızlıklara ... Devamı
 • Müjgan Akarsu
  Selam, ben memur olarak çalışıyorum. Bütün gün oturarak çalıştığım için hem kilo alıy... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ Otelleri

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Bir yoga kursunu tercih etme sebebiniz nedir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 26 konuk çevrimiçi
Faydalı Bilgiler
Yoga Neler Kazandırır?Yoga Neler Kazandırır?Yoga yapmak kişiye çok büyük artılar olarak geri döner. Aşağıdaki maddeler en genel yararları içermektedir.
Yoga Yaparken Dikkat EdileceklerYoga Yaparken Dikkat Edilecekler Yoga yaparken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları okumadan yoga yapmaya karar vermeyin!
Orijinal Yoga SistemiOrijinal Yoga Sistemi Orijinal Yoga Sistemi Maha-Yoga olarak adlandırılmaktadır. Maha kelimesi Sanskritçe’de "büyük" veya "en yüksek" anlama gelir. Veda edebiyatında Orijinal Yoga sistemi büyük veya üstün Yoga olarak nitelendirilir.
Pranayama Nefes TeknikleriPranayama Nefes Teknikleri Pranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir.
Güneşe SelamGüneşe Selam Bundan binlerce yıl önce insanlar tabiatta anlamlandıramadıkları ve çoğu zaman da korktukları varlıklara tapmışlardır.

Aileler İçin Yoga
Aileler İçin Yoga
Bir arada katılacakları yoga çalışmalarıyla aile bireylerin aralarındaki bağlar güçlenir, aile içi sorunlar ve iletişim kopuklukları azalır.
Çiftler İçin Yoga
Çiftler İçin Yoga
Hayata, ilişkilere daha olumlu bakmayı öğrenin! Sabırlı, pozitif olmayı öğrenerek, empati kurarak ilişkini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Gençler İçin Yoga
Gençler İçin Yoga
Gençler en büyük dertleri olan sınav kaygısından yoga ile kurtuluyorlar. Bedenleri daha esnek hale getirilerek enerjik ve pozitif olmaları sağlanıyor.
İşyerinde Yoga
İşyerinde Yoga
Yapacağınız çalışmalarla iş stresini ve kaygıları azaltın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden güç kazanarak iş veriminizi de artırabilirsiniz.
Yoga Duruşları
Yoga Duruşları
Yoga asanaları olarak adlandırılan duruşlar zihinsel kontrolü güçlendirir. Kişi aşama aşama bireysel ruhunu evrensel ruhla birleştirmeyi öğrenir.
Yoga Kursları © 2012-2016
www.yogakurslari.net
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri